Αρχική Σελίδα

Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του Εργαστηρίου Τεχνικής Γεωλογίας - Υδρογεωλογίας το οποίο αποτελεί θεσμοθετημένο Εργαστήριο του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου του Tομέα  Γεωλογικών Επιστημών της Σχολής Μηχανικών Μεταλλείων – Μεταλλουργών του Ε.Μ.Π.

Ιδρύθηκε το 2001 μετά από διαχωρισμό του Εργαστηρίου Εφαρμοσμένης Γεωλογίας σε Εργαστήριο Γεωλογίας και Εργαστήριο Τεχν. Γεωλογίας – Υδρογεωλογίας,  σύμφωνα με την ιδρυτική πράξη ΠΔ 78/2001 (ΦΕΚ τΑ΄66/6-4-2001).

Το Επιστημονικό πεδίο δράσης του Εργαστηρίου σχετίζεται με την εφαρμογή της Γεωλογικής, Τεχνικογεωλογικής, Γεωτεχνικής και Υδρογεωλογικής γνώσης στη μελέτη, κατασκευή και λειτουργία των Μεταλλευτικών και λοιπών Τεχνικών Έργων, καθώς και εφαρμογές που άπτονται στην Περιβαλλοντική Γεωλογία.

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε πληροφορίες για τις διδακτικές και ερευνητικές δραστηριότητες του Εργαστηρίου, τον υλικοτεχνικό και εργαστηριακό εξοπλισμό του, τα ερευνητικά προγράμματα που έχουν υλοποιηθεί, καθώς και το επιστημονικό έργο του προσωπικού του.

Επίσης θα βρείτε πληροφοριακό υλικό και ανακοινώσεις για τα μαθήματα αρμοδιότητας του Εργαστηρίου, καθώς και ενδιαφέρουσες πληροφορίες και ειδήσεις σχετικές με την Τεχνική Γεωλογία και την Υδρογεωλογία.

19/02/2018

Ενημερώνονται οι φοιτητές του 8ου εξαμήνου ότι την Πέμπτη 22/2/2018, 8:45-12:30 θα πραγματοποιηθεί κοινή εισαγωγική παρουσίαση του αντικειμένου των μαθημάτων ``Τεχνική Γεωλογία ΙΙ`` και ``Εδαφομηχανική & Στοιχεία Θεμελιώσεων`` στην αίθουσα 203. Έκτοτε το πρόγραμμα διδασκαλίας θα πραγματοποιείται σύμφωνα με το ωρολόγιο πρόγραμμα του εξαμήνου.

Δείτε τη σχετική ανάρτηση (...περισσότερα).

Ο διδάσκοντας

Κ. Λουπασάκης, Επικ. Καθηγητής.

Σχεδιασμός και ανάπτυξη ιστοσελίδας: Π.Τσαγγαράτος

Έρευνα