Ρόζος Δημήτριος

Αθήνα, ΕΛΛΑΔΑ

CV in English

CV in Greek

‘‘Γεωτεχνική έρευνα των συνθηκών ευστάθειας των πρανών και της θεμελίωσης των τειχών ιστορικών μνημείων και διατύπωση μέτρων στερέωσης του υποβάθρου τους, με εφαρμογή στο  Κάστρο της Καλαμάτας’’, 2002 (Επ. Υπεύθυνος Γ. Κούκης, βασικός ερευνητής Δ. Ρόζος).

‘‘Τεχνικογεωλογική – γεωτεχνική έρευνα σχετικά με τα κατολισθητικά φαινόμενα που έχουν εκδηλωθεί στην περιοχή Μαραθοκάμπου Σάμου και επηρεάζουν τους οδικούς άξονες’’, 2002 (Επ. Υπεύθυνος Γ. Κούκης, βασικός ερευνητής Δ. Ρόζος).

Β. Ερευνητικά προγράμματα Δ/νσης Τεχν. Γεωλογίας του ΙΓΜΕ:

‘‘Engineering geological investigation for the Protection, Preservation and Promotion of cultural heritage monuments with emphasis to Chania Venetian Fortress site, Crete Greece and Uhrovsky Hrad Castle in Slovenia’’, (Επ. Υπεύθυνος Δ. Ρόζος).

‘‘Innovative techniques to increase resistance to earthquakes of cultural heritage buildings and to reduce the impact’’, (Βασικός ερευνητής Δ. Ρόζος).

‘‘New methods for Mitigation of Seismic Risk of Existing Foundations (NEMISREF)’’, (Επ. Υπεύθυνος Δ. Ρόζος).

Γ. Ερευνητικά προγράμματα του Εργαστηρίου Τεχνικής Γεωλογίας – Υδρογεωλογίας του Τομέα Γεωλογικών Επιστημών της Σχολής ΜΜΜ του ΕΜΠ:

‘‘Έρευνα αναζήτησης κατάλληλων χώρων απόθεσης των επικίνδυνων αποβλήτων σε ανενεργά Μεταλλεία – Λατομεία’’, 2002 (Επιστημονικός Υπεύθυνος Ι. Κουμαντάκης, βασικός ερευνητής Δ. Ρόζος).

‘‘Διερεύνηση των γεωλογικών αστοχιών του τμήματος Χράνων – Διαβολιτσίου της σιδηροδρομικής γραμμής Πελοποννήσου. Προτάσεις αντιμετώπισης’’, 2003 (Επιστημονικός Υπεύθυνος Ι. Κουμαντάκης, βασικός ερευνητής Δ. Ρόζος).

‘‘Εκπόνηση ειδικών μελετών σχετικών με την προτεινόμενη εγκατάσταση ολοκληρωμένων έργων διάθεσης απορριμμάτων (ΟΕΔΑ) στην κοινοτική έκταση Πολυδενδρίου Αττικής’’, 2003 (Επιστημονικός Υπεύθυνος Ι. Κουμαντάκης, βασικός ερευνητής Δ. Ρόζος).

‘‘Διερεύνηση κατολισθητικών φαινομένων σε περιοχές των Δήμων Θηβαίων, Αυλώνος, Χαλκίδας, Καλάμου και Καπανδριτίου’’, 2003 (Επιστημονικός Υπεύθυνος Δ. Ρόζος).

‘‘Διερεύνηση κατολισθητικών φαινομένων στον οικισμό του Χαλκείου Κορινθίας’’ 2005 (Επιστημονικός Υπεύθυνος Ι. Κουμαντάκης, βασικός ερευνητής Δ. Ρόζος).

‘‘Αξιοποίηση Ανενεργών λιγνιτωρυχείων Αλιβερίου’’, 2006 (Επιστημονικός Υπεύθυνος καθ. Ι. Κουμαντάκης, βασικός ερευνητής Δ. Ρόζος).

‘‘Διαχείριση επιφανειακών νερών Νομού Αχαΐας με την κατασκευή κατάλληλων έργων διαχείρισης υδάτινων πόρων’’, 2006 (Επιστημονικός Υπεύθυνος για το τμήμα που αφορούσε στο ΕΜΠ ο Δημ. Ρόζος).

‘‘Γεωλογικά προβλήματα δήμου Θερμαϊκού και αντιμετώπισή τους’’ 2006 (Επιστημονικός Υπεύθυνος καθ. Ι. Κουμαντάκης, βασικός ερευνητής Δ. Ρόζος).

‘‘Κατολισθητικά φαινόμενα Κύμης’’  2007 (Επιστημονικός Υπεύθυνος καθ. Ι. Κουμαντάκης, βασικός ερευνητής Δ. Ρόζος).

‘‘Τεχνικογεωλογική έρευνα της παραλιακής οδικής σύνδεσης Σχίνου – Αλεποχωρίου’’, 2007 (Επιστημονικός Υπεύθυνος καθ. Ι. Κουμαντάκης, βασικός ερευνητής Δ. Ρόζος).

‘‘Διερεύνηση της ορυκτολογικής σύστασης, δομής και διαβρωσιμότητας πετρωμάτων της κατηγορίας των σκληρών εδαφών – μαλακών βράχων και συσχέτιση με την τεχνικογεωλογική συμπεριφορά τους’’ διετούς διάρκειας πρόγραμμα ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ της Βασικής Έρευνας του ΕΜΠ (Επιστη­μονικός Υπεύθυνος Δημ. Ρόζος).

‘‘Ειδική ερευνητική μελέτη για την προστασία των ιαματικών πηγών Καλλιθέας Ρόδου από τη δημιουργία τουριστικής μονάδας INTERPLAZA A.E. στον ιδιόκτητο χώρο 266 στρεμμάτων, δυτικά των Ιαματικών πηγών σε απόσταση από 850μ. έως 1.600μ.’’, 2008 (Επ. Υπεύθυνος από το ΕΠΙΣΕΥ)

‘‘Εκτίμηση της εδαφικής απώλειας των λεκανών απορροής του Δήμου Ζαχάρως - Νομού  Ηλείας’’, 2008 (Συντονιστής Ερευνητικής Ομάδος ΕΜΠ και Επ. Υπεύθυνος Δ. Ρόζος).

‘‘Οικιστική καταλληλότητα θέσεων στην ευρύτερη περιοχή του οικισμού Βιτάλων Κύμης’’ 2009, (Επιστημονικός Υπεύθυνος Δ. Ρόζος).

΄΄Έρευνα υπόγειων νερών κάμπου Βόρειας Κορινθίας’’ εξάμηνης διάρκειας (Επιστημονικός Υπεύθυνος Δ. Ρόζος).

‘‘Προκαταρκτική έρευνα  - μελέτη σκοπιμότητας για τη μετατροπή του νησιού αγκίστρι σε πράσινο νησί’’ (Επιστημονικός Υπεύθυνος για το όλο πρόγραμμα ο Καθ. Μ. Τσέζος και για το Τεχνικογεωλογικό – Υδρογεωλογικό σκέλος της μελέτης ο Δημ. Ρόζος).

Δ. Ερευνητικά προγράμματα που βρίσκονται σε εξέλιξη:

‘‘Έρευνα κατολισθητικών φαινομένων στον οικισμό του Χαλκείου Ν. Κορινθίας β΄ φάση’’ (Επιστημονικός Υπεύθυνος Επ. καθ. Δ. Ρόζος).

‘‘Αξιοποίηση και Διαχείριση Επιφανειακών και υπόγειων νερών στην περιοχή των υδρολογικών λεκανών Λεωνιδίου και Πούλιθρων’’ (Επιστημονικός Υπεύθυνος Επ. καθ. Δ. Ρόζος)