Κουμαντάκης Ιωάννης

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Dr. Ιωάννης Κουμαντάκης

Ομότιμος. Καθ., Υδρογεωλογίας και Τεχνικής Γεωλογίας

Σπουδές: Φοίτησε στη Φυσικομαθηματική Σχολή του Πανεπιστημίου Αθηνών και απόκτησε πτυχίο Φυσιογνωσίας. Διδακτορική Διατριβή στο Πανεπιστήμιο Αθηνών στην Επιστημονική περιοχή της Γεωλογίας. Μεταπτυχιακές σπουδές στο Πανεπιστήμιο της GRENOBLE Γαλλίας και απόκτηση ειδικότητας Εφηρμοσμένης Γεωλογίας (Τεχνικής Γεωλογίας και Υδρογεωλογίας) - Diplome d' Etudes Approfondies de Geologie Appliquee (D.E.A.).

Επαγγελματική Σταδιοδρομία: Τη περίοδο 1967-1973 , εργάστηκε ως βοηθός και Επιμελητής Εργαστηρίου Γεωλογίας στο Γεωπονικό Πανεπιστήμιο. Από το 1976 έως το 2006 υπηρέτησε όλες τις διδακτικές βαθμίδες στο ΕΜΠ (Επιμελητής, Εντεταλμένος Υφηγητής, Επίκουρος, Αναπληρωτής, Καθηγητής), ενώ από το 2007 είναι Ομότιμος Καθηγητής ΕΜΠ.

Δημοσιευμένο Έργο:  Έχει 154 δημοσιεύσεις σε συνέδρια (διεθνή και ελληνικά).

Έχει εκπονήσει ως επιστημονικός υπεύθυνος 27 Ερευνητικά προγράμματα – και πάνω από 140 Τεχνικές Εκθέσεις - Μελέτες.

Έχει επιβλέψει 22 διδακτορικές διατριβές.

Στοχεία επικοινωνίας
Όροφος:1