Καλλιώρας Ανδρέας

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

Ph.D., M.Sc. Διπλ. Μηχανικός Περιβάλλοντος

Ο Ανδρέας Καλλιώρας είναι Δρ. Μηχανικός Περιβάλλοντος με ειδίκευση στη Διαχείριση των Υπόγειων Υδατικών Πόρων Παράκτιων Υδροφορέων. Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζουν στη διαχείριση και προστασία των υπόγειων υδροφορέων, στη διαχείριση υδατικών πόρων άνυδρων περιοχών, στις τεχνολογίες αιχμής με έμφαση στην υδρολογία της ακόρεστης ζώνης, στη διαχείριση του επλουτισμού των υδροφορέων -με έμφαση στον τεχνητο εμπλουτισμό-, στην πειραματική υδρολογία των υπόγειων νερών, στην Ευρωπαϊκή & Ελληνική νομοθεσία για τους υδατικούς πόρους, και στη διαχείριση επιφανειακών και υπόγειων υδατικών πόρων διακρατικών λεκανών.

Έχει εργαστεί σε ερευνητικά έργα με διεθνή consortia (FP6, FP7, INTERREG, LIFE) ως υποψήφιος διδάκτορας και μεταδιδακτορικός ερευνητής στην Ελλάδα, Τυνησία, Σαουδική Αραβία, Μαδαγασκάρη, Μπαγκλαντές, Ιράκ και Ιταλία.

Από το 2010 είναι εκλεγμένος Λέκτορας της Σχολής Μηχ. Μεταλλείων-Μεταλλουργών Ε.Μ.Π., ενώ παράλληλα είναι Επισκέπτης Λέκτορας απο το 2011 στο Technical University of Darmstadt (Γερμανία) και Guest Fellow απο το 2012 στο Helmholtz Environmental Research Centre - UFZ Leipzig (Γερμανία).

CV in English

Όροφος:1ος
Γραφείο:1.30
Τηλέφωνο:+30 210 772 2098